Do założenia strony internetowej niezbędne są trzy podstawowe elementy: projekt strony www, domena i hosting. Dwa pierwsze terminy z reguły nie wymagają dodatkowych wyjaśnień, lecz nie każdy wie, co to jest hosting, a pewne jest, ze z usług hostingowych i tak będzie musiał skorzystać. Jeśli planujesz założyć stronę internetową firmy, dowiedz się, jaki wybrać hosting, by czerpać jak najwięcej korzyści z prowadzenia firmowej witryny.

Co to jest hosting?

Aby strona www działała nieprzerwanie, musi znajdować się na serwerze, który pracuje przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. W innym razie dostęp do strony byłby ograniczony, a zasięg firmowej witryny znacznie zmniejszony. Żeby umieścić stronę na serwerze, należy wykupić hosting stron internetowych. Jest to usługa, która polega na udostępnianiu miejsca i zasobów na serwerze. W zależności od tego jak bardzo rozbudowana jest dana strona – ile „waży” zależy, ile miejsca na serwerze będzie potrzebowała do sprawnego działania. Istnieje możliwość wykupienia części serwera współdzielonej przez wielu użytkowników, zakup własnego serwera dla firmy, serwery dedykowane, a nawet korzystanie z hostingu w chmurze – ale o tym za chwilę.

Jaki hosting wybrać?

Wyróżniamy kilka rodzajów hostingu. Dobry hosting firmowy to taki, który jest dopasowany do potrzeb danego przedsiębiorstwa. Przed wyborem warto więc rozważyć wady i zalety wszystkich rozwiązań, gdyż bywa, że tani hosting www na współdzielonym serwerze jest znacznie bardziej opłacalny niż inwestycja we własny serwer dla firmy.

Rodzaje hostingu:

  • Hosting darmowy – podstawowa usługa dla osób, które nie chcą ponosić żadnych kosztów za korzystanie z hostingu. Bezpłatny hosting najlepiej sprawdzi się w przypadku stron hobbystycznych, które nie zakładają dużej liczby wejść. Ich zaletą jest brak kosztów, lecz wyróżniają się małą pojemnością, limitami transferu, reklamami, długim ładowaniem i brakiem możliwości założenia poczty e-mail. Po pewnym czasie może jednak się okazać, że darmowy hosting niesie ze sobą wiele ograniczeń i jednak warto skorzystać z płatnego rozwiązania.
  • Hosting współdzielony – najpopularniejsza i najkorzystniejsza cenowo opcja. Strona umieszczona na takim serwerze dzieli miejsce z innymi witrynami co wbrew pozorom nie powoduje ograniczenia wydajności ani transferu. To opłacalne rozwiązanie dla małych firm, które chcą zainwestować w dobry, tani hosting na start.
  • Hosting VPS Virtual Private Server to wyraźnie droższa alternatywa dla hostingu współdzielonego. Zaletą VPS jest jednak kontrola nad hostingiem i wysoka wydajność. Ta opcja najlepiej sprawdzi się w przypadku stron z dużą ilością odwiedzin oraz firm, które nie chcą współdzielić hostingu. Obsługa klienta w przypadku tego hostingu utrzymuje się zazwyczaj na najwyższym poziomie.
  • Hosting dedykowany – serwer należy wyłącznie do jednego użytkownika, który może kontrolować i modyfikować jego zasoby. Dedykowany hosting dla firm jest kosztownym rozwiązaniem, dlatego decydują się na niego zwykle duże korporacje, które przechowują wrażliwe dane. W tym przypadku dostępna jest bardzo duża powierzchnia dyskowa oraz kopia zapasowa danych, która pozwala na ich odzyskanie w razie ataku na stronę.
  • Hosting w chmurze – alternatywa dla serwerów fizycznych, która jest elastyczna, odporna na awarie i zróżnicowana cenowo. Hosting w chmurze stanowi konkurencję dla hostingu współdzielonego, lecz ze względu na wyższą cenę poleca się go firmom z większym stażem.

Na co zwrócić uwagę, zamawiając hosting firmowy?

Dobry hosting dla firm powinien wyróżniać się kilkoma cechami. Im więcej wytycznych spełnia dany hosting, tym większa szansa, że strona firmowa będzie działała prawidłowo i bezawaryjnie. Warto uważnie wybierać dostawcę usług hostingowych, bo przecież nie ma nic gorszego niż przestoje w dostępności i brak możliwości skorzystania z pomocy technicznej. Przed zakupem warto więc sprawdzić, co zawierają pakiety hostingowe.

Wybierając hosting firmowy, zwróć uwagę na:

  • dostępność (uptime) – wyrażony w procentach czas bezawaryjnego działania serwera (najlepiej minimum 99%),
  • szybkość łącza – wpływa na szybkość ładowania strony www, co ma szczególne  znaczenie w przypadku rozbudowanych witryn, takich jak np. sklepy internetowe,
  • bezpieczeństwo – m.in. bezpieczny certyfikat SSL Let’s Encrypt, skaner antywirusowy,
  • technologie – np. wydajne bazy danych MySQL,
  • przestrzeń dyskowa – w przypadku prostej witryny (np. wizytówkowej) wystarcza zwykle pojemność 200 MB w ramach przestrzeni serwera, jednak dla bardziej skomplikowanych stron (z pocztą e-mail w domenie) wymagana przestrzeń dyskowa powinna wynosić co najmniej 10 GB z uwagi na wygodę korzystania ze skrzynek e-mail,
  • transfer danych – najlepszą opcją jest nielimitowany transfer, który zapewnia nieograniczone przesyłanie treści na swoją stronę www,
  • backup – regularne wykonywanie kopii bezpieczeństwa skutecznie chroni przed utratą danych, zbagatelizowanie wykonania kopii zapasowej może skutkować utraceniem własnych danych, ale także danych klientów, a odbudowa takiej bazy może okazać się bardzo trudna albo nawet niemożliwa,
  • pomoc techniczna – gwarantuje szybkie rozwiązanie problemu (najlepiej telefonicznie).

Na czym polega opieka nad stroną internetową?

Dobry hosting firmowy to dopiero początek walki o uwagę klienta. Kiedy już Twoja strona internetowa zacznie być widoczna w sieci, musisz pamiętać o tym, by ją pielęgnować i aktualizować. Dlatego usługi hostingu stron są tak ważne! Jeśli chcesz mieć stronę tylko dlatego, że „każdy ją ma”, zastanów się, czy warto w ogóle inwestować w hosting. Twoja strona powinna mieć dla użytkownika pewną wartość – wykorzystaj ją, aby skutecznie się promować, ale także zadbaj o interesujące treści czy ikonografiki, które przyciągną internautów. Witryna www to wizytówka firmy, dlatego należy zadbać o jej wszystkie elementy – począwszy od szaty graficznej a skończywszy na aspektach technicznych takich jak wybór hostingu.  Spraw, by Twoja witryna była użyteczna i konkurencyjna, decydując się na opiekę nad stroną internetową. Jest to usługa realizowana przez firmę zewnętrzną, która dba o aktualizowanie i modernizowanie strony www, zarządza jej szatą graficzną, troszczy się o aspekty techniczne oraz chroni witrynę, wykonując cykliczną aktualizację oprogramowania. Możesz liczyć na to, że profesjonalnie zarządzana witryna będzie zawsze działała bez zarzutu, a wszelkie usterki zostaną natychmiast naprawione. Zarządzanie stroną internetową nie dla każdego jest łatwe, dlatego, aby móc sprawnie zarządzać swoim biznesem, dobrze jest skorzystać w tej kwestii z doświadczenia fachowców. Im większa liczba stron, tym trudniejsze jest skuteczne zarządzanie wszystkimi na raz.

Wykupienie strony na własnej domenie dodatkowo podniesie jej wartość i sprawi, że będzie się lepiej pozycjonowała niż w przypadku postawienia na nic nie znaczącą i „oklepaną” domenę.

Potrzebujesz pomocy przy wyborze hostingu dopasowanego do potrzeb Twojego biznesu? Skontaktuj się z nami – w IBE.pl zaproponujemy tani hosting stron, a także opiekę nad serwerem. Z nami możesz mieć pewność, że Twoja witryna jest bezpieczna, wydajna i opłacalna. Dobry hosting przyczyni się do nienagannego działania strony 24h na dobę przez 7 dni w tygodniu! Nawet podczas świątecznych wyprzedaży czy Black Friday strona mająca dobry hosting wytrzyma napływ dodatkowych klientów.